Удружење инвалида церебралне и дечје парализе и Друштва параплегичара Ужице, који су аутори пројекта о инклузивним драмским радионицама, одобрених од стране Минисатрства за рад, борачка и социјална питања и Града Ужица, иницирали су сарадњу са ОШ „Алекса Дејовић“ Севојно.

Школа је учествовала са врло запаженом  представом  за децу и одрасле „С оне стране дуге“, инклузивног карактера,   у  Народној библиотеци Ужице, 22. 12. 2017. године.

Представа броји једанаест учесника од којих су четири учесника чланови Удружења инвалида церебралне и дечје парализе, четири ученика ОШ „ Алекса Дејовић“, један из Уметничке школе Ужице, васпитач из предшколске установе „Полетарац“ и представник родитеља.

У суботу 25. 11. 2017. на иницијативу Ученичког парламента реализована је акција чишћења школских просторија. Поред различитих иницијатива и успешних реализација, међу којима су се истакле хуманитарне акције, ова акција се истакла по солидарности и залагању ученика школе да просторије у којима уче, улепшају и очисте од различитих „трагова прошлости“, оних непримерених трагова које само клупе памте. Након иницијативе за акцију се пријавило 80 ученика од 5. до 8. разреда. У атмосфери дружења и уверења да се нешто и на овај начин може лепо урадити за школу, а да за то немају никакву материјалну добит, очистили су неколико учионица, а по завршетку акције су изнели идеју да овакве волонтерске акције могу и чешћe организовати.

Процес васпитања је примарнији од процеса образовања. То значи да се још у раној дечјој доби почиње са основним васпитним деловањем, учењем по моделу...(где се баца смеће, зашто је потребно одвајати различите врсте отпада и сл.). Тај процес развијања еколошке свести наставља се у  предшколском, млађем школском узрасту, а касније се наставља у старијем школском узрасту.
          Учење по моделу један је од делотворних начина учења, где млађи уче од старијих (ученика) који им приказују добар модел понашања. С тим у вези, ученици биолошко-еколошке секције (5. разред) реализовали су програм одвајања отпада у школи, те су упознали ученике од 1. до 4. разреда, посетивши их на часовима света око нас. На тим часовима говорили су о значају рециклаже и важности одвајања различитих врста отпада, а све то су и показали на конкретним примерима.
Овакве еколошке теме подржали су и ученици 7. и 8. рареда, који су преко Ученичког парламента организовали акцију "Улепшавање школског дворишта"

1464892773У организацији Српско-руског клуба и ОШ „Алекса Дејовић" Севојно , у школи је одржан час приказивања козачких традиција и вештина које је ђацима ове школе показао Владимир Кузњецов, заменик атамана козачке хуторске војске "Хутор Северни" и његова супруга Елена. У петак, 20. октобра, у ТВ сали школе представили су ученицима делић козачких традиционалних игара. Српско-руски клуб на овај начин наставља јачање српско-руских традиционалних и културних веза, упознајући ужичку омладину са руском културом, историјом и традицијом. Игре су,такође, приказане и у амфитеатру Учитељског факултета у Ужицу.

radio-преузето са портала "Пасаж"-

Програм под називом „Пулсирајућа носталгија“ у организацији Удружeња особа са инвалидитeтом Минимас бићe одржан у пeтак 16. дeцeмбра у Сeвојну.

Програм под овим називом обухвата два различита, али мeђусобно повeзана догађаја: изложбу радио апарата , лампаша из колeкцијe Драгана Јовичића: „Лампаши, сада?!“ , и пројeкцију филмова са овогодишњeг 11. Мeђународног студeнтског филмског кампа „Интeракција“.

cvece

Ученици одељењa 71, који похађају Грађанско васпитање, реализовали су волонтерску акцију у мају, тако што су купили и засадили цвеће у школском дворишту.

Крвавци, 3. 10. - 7. 10. 2016.

Учествовали ученици старијих и млађих разреда. Погледајте  извештај о реализацији

krofnice

Брига о другима је чудотворна спона међу људима, она их међусобно спаја, а онда, тако спојене везује у светлост љубави. А она, светлост љубави, преображава их у јачину, у здравље, у срећу...

tehnika postavljanja 2У сарадњи са Техничком школом "Радоје Љубичић" спроведена је акција поплочавања стазе испред ОШ "Алекса Дејовић“у Севојну. Стазу су поплочали ученици средње школе.

Ова активност је реализована у току Дечје недеље, а у вези је и са пројектом професионалне оријентације где су се ученици наше школе могли информисати о смеровима ове средње школе.