ОШ „Алекса Дејовић“ Севојно
(за 7. и 8. разред, средњошколце и студенте)

ПОЗИВ НА ТАКМИЧЕЊЕ У БЕСЕДНИШТВУ
16. маја 2017. године у 18:30

Поводом рођења Десанке Максимовић 16. маја 1898. године, ОШ „Алекса Дејовић“Севојно у сарадњи са Народном библиотеком и Књижевним удружењем „Паун Петронијевић – Рујно“ из Ужица, организује такмичење у беседништву на тему:
„Ко хоће да доживи чудо...“

Чудо има сврху, значење, зове на посматрање и буди осећање доброте, природности и искрености, али и тајанствености. Врло је битно знати односити се према њему. Постоји традиција чуда. Циљ нам је да узмемо чудо као основ мотивације и инспирације која води размишљању, стваралаштву и учењу. Чуда су свуда око нас, а и у нама – у љубави, природи, науци, религији... Имају моћ да нам помогну да се снађемо у стварности животног простора.
Конкурсом Вас позивамо да беседимо и беседом стварамо чудо културе, као што је то својим делима радила поетеса Десанка Mаксимовић. Чуда су одувек постојала и увек ће постојати, а и да не постоје, важно је да верујемо у њих. Десанка је у свим својим делима славила лепоту природе и њене тајне, а основни мотив њеног стваралаштва је радост одрастања и живота.

ПРАВИЛА ТАКМИЧЕЊА

– Садржај беседе на тему „Ко хоће да доживи чудо“ пише учесник (дозвољена је суптилна интервенција проф. српског језика и књижевности или библиотекара, јер беседништво по својој природи – литерарности и казивању превазилази узрасну доб учесника: циљ је да се беседа као таква приближи учеснику),
– Беседа треба да опомиње, апелује на решења и промене, критикује. Беседништво је реторичка вештина и беседе нису слободне позоришне форме као што су монолози, скечеви или замишљени дијалози...
– Презентација беседе може бити искључиво усмена уз могућност коришћења подсетника. Такмичар/ка који/а беседи, говором, изгледом и гестом, треба да буде пристојан/а и да ничим не вређа друге,
– Учесници су основношколског (7, и 8. разред) и средњошколског узраста,
– Пожељно је да три дана пре почетка такмичења на Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели. или Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели. доставите текст беседе (име, презиме учесника, школа, разред),
– Највише се могу пријавити 5 беседника из једне школе,
– Беседа треба да траје око 5 минута,
– Приликом наступа дозвољено је коришћење сценског реквизита.

Три најбоља беседника из обе категорије биће награђена вредним пакетом књига.

Desanka